משרד הפנים, סיפור בהמשכים: המירוץ אחר הדרכון

(אסף)

בשעה טובה, רשות האוכלוסין של משרד הפנים יצאה בקמפיין פרסומי הקורא לאנשים לנצל את החורף לטובת חידוש דרכון ובמחיר זול יותר. איפה הם היו עד עכשיו? עסוקים בלהתעמר בפליטים אפריקאים או בזוגות נשואים שלא דרך הרבנות, כנראה, אבל זה לזמן אחר. האם מיותר לומר שאני לא מאמין להם שהם באמת השתפרו? ממש לא מיותר לומר, אלא שבאמת חל שיפור מסוים בדרך הטיפול של לשכות הרשות בבקשות האזרחים. שיפור מסוים מאוד. עד כדי כך מסוים, שעכשיו לא צריך לחכות שעה וחצי בתור, אלא רק שעה ו25 דקות. אבל יכול להיות שאני מחמיר איתם. הסיפור בהמשכים הזה ידרוש ממני עוד פוסט או שניים – נראה לאן נגיע איתו.

חידוש דרכון הוא אופציה למי שכבר יש לו דרכון ביד (או במגירה), והינו אופציה סטנדרטית וסבירה למדי לביצוע. בקצרה מאוד (באמת): נכנסים לאתר הרשות, מתקינים את התוסף המעצבן שעובד רק על אקספלורר, מגישים בקשה לחידוש דרכון וממשיכים איתה הלאה לתשלום מקוון. ואז – הפתעה! – צריך להדפיס את הבקשה והתשלום, לשים במעטפה עם שתי תמונות והדרכון הישן, ולשלוח בדואר רשום ללשכה באזור בה גרים או ללכת ולשים אותה אצלם בתיבה, כאילו אנחנו ב1995. קודם לשלב התשלום, נחשף לראשונה באתר (אך ורק למי שנוהג לנבור בו) ועכשיו גם בפרסומת –  חידוש הדרכון באינטרנט עולה פחות, ובחודשי החורף עוד פחות. וכמה אנשים יודעים מזה? לא הרבה – פרטים בהמשך. בבקשת תעודת לידה דרך האינטרנט, למשל, אין צורך להדפיס ולשלוח. למה? ככה. גם על זה – בהמשך.

אמי נאלצה לחדש דרכון וכך עשתה. הזמן – קיץ –  באסה . למזלנו, הלשכה האזורית יחסית קרובה לבית, הלכתי במקומה לשים את הבקשה בתיבה. הלשכה בהרצליה נראית כאילו הרגע יצאתי ממנה בגיל 16 עם תעודת הזהות הראשונה שלי. זמני ההמתנה נותרו כמו באותה שנה גם כן. תיבה – אין. חיכיתי בדלפק המודיעין זמן מה, רק כדי שהפקידה תיקח את המעטפה. מסביבי – הרבה אנשים שבאו לטפל בבעיות, רובם עם דרכונים ביד. תהיתי איפה המידע שאמור לספר להם על השירות האינטרנטי, וכל מה שמצאתי זה שלט גדול שמציג איש מחייך ליד מחשב ושם כתובת האתר של הרשות לצד כיתוב האומר בערך כך – כנסו לאתר, יש שם שירותים מקוונים. זהו.

גם אחותי נאלצה לחדש את הדרכון ורצתה גם להנפיק דרכון ראשון לילדיה. בעבר היה נהוג לרשום את הילד תחת דרכון ההורים, אך כנראה עקב ניסיונות להתאים את הדרכונים לסטנדרטים בינלאומיים, הם מקבלים דרכון משלהם שאותו מחדשים פעם בחמש שנים (עד שאלו יעברו, ילד גדול ימשיך להיראות כמו תינוק). הזמן – קיץ – שוב, באסה. היא לא רצתה לחכות לחורף. את הבקשה לדרכון שלה שלחנו בדואר רשום. הנה המלכוד: את הילדים חייבים להביא ללשכה. אוי ואבוי.

באנו ללשכה בהרצליה וחיכינו שם שעה ו25 דקות. מדהים, כן? מסביבנו – המון אנשים שבאו לחדש דרכונים (ראיתי את הטפסים שלהם ביד). עשינו הכנה מוקדמת: מילאנו את הבקשה באינטרנט ושילמנו, ובאנו רק כדי שיראו את הילדים, ניתן את הטופס ונלך. אין טיפשי מזה. ילדים אחרים בלשכה החלו להשתולל, לבכות ולעשות רעש. הפקידה הרוטנת במודיעין זרקה לאחת האמהות – "תגידי להם שישבו בשקט". אמא אחרת הגיבה: "אולי אתם תעבדו קצת יותר מהר כדי שנוכל ללכת מכאן?". וכך, אחרי שעה ו25 דקות, החליטה הפקידה מהמודיעין להכריז על מהלך עוקף תור עבור כל האמהות עם הילדים, כולל אותנו. הראנו את הילדים והלכנו משם. ושוב – הליך של פחות מדקה עלה לנו בכמעט שעה וחצי ובחצי יום עבודה אבוד.

אני מבין את כל הטענות לגבי אבטחת מידע, אפשרויות זיוף הדרכונים, בעיות של גניבת זהות וכיו"ב. לא מדובר בפיזיקה גרעינית: חייבת להיות אפשרות אחרת, פשוטה, מהירה יותר ובמיוחד כשנדרשים לבוא ללשכה. למשל: עמדות אינטרנט עם מדפסות ותיבת אלתור שלצידן עובדים שיעודדו אנשים להפעיל תהליכים בזריזות וללא צורך לעמוד בתור; עמדת תשלום גלויה ונפרדת מעמדות השירות; תור מקוצר לאמהות עם ילדים; ויתור על שימוש בהגשת בקשות מנייר והעברה ישירה למערכת המידע של משרד הפנים. חסר איך?

אבל איך זה יקרה כשפקידים עושים טעויות קטנות שגורמות לבזבוז זמן גדול, ואותם הפקידים שמטפלים בפניות פרונטאליות הם אלו שצריכים לטפל גם בבקשות מרחוק? על כך – בהמשך.

אודות האבסורד

זה לא אמיתי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה (אי) כבוד למגזר. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על משרד הפנים, סיפור בהמשכים: המירוץ אחר הדרכון

  1. פינגבאק: משרד הפנים, סיפור בהמשכים: צוללים לגנזך | האבסורד

תגובתך להלן

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s