יום האישה הבינלאומי: על אישה והשפלה

(אסף)

את הפוסט הבא פרסמתי כאן בדיוק לפני שלוש שנים. אני חושב שהוא עדיין רלוונטי ולכן אני מפרסם אותו שוב.

לרוב אין לי מה לומר לכבוד יום האישה הבינלאומי, 8.3.10. אני נותן לנשים לדבר בעד עצמן. רובן הגדול יודעות לעשות זאת טוב ממני. אך אישה אחת שהופיעה בכתבה בחדשות ערוץ 2 הסבה את תשומת ליבי. היא הזכירה לי דבר שמאוד מרגיז אותי, שגורם כמעט לכל אישה בזמן מסוים לחוש תחושת אשמה שלא לצורך. זה זמן רב שאני רודף אחר נורמות חברתיות הזויות, אז הנה עוד אחת.

ב8.3.10, שודרה בחדשות ערוץ 2 כתבה אודות בחורה שלפני 7 שנים, לקראת חתונתה, פצחה בדיאטה מבוקרת ע"י מכון כלשהו כדי להשיל מעליה כמה קילוגרמים עודפים. לקראת החתונה, חשה הבחורה שלא בטוב ולקתה במפתיע בדום לב. לאחר זמן מה של ניסיונות החייאה, שבה הבחורה לחיים. התברר לאחר מכן שפער הזמן גרם לה לאיזרימת חמצן למוח והבחורה נשארה נכה, ככל הנראה לכל חייה. היא מסוגלת ללכת ולדבר, אך מתקשה בפעולות בסיסיות ולמעשה נתונה במצב סיעודי. היא לא התחתנה לבסוף, ונשארה די לבדה.

הכתבה נערכה עקב תביעה שהגישה הבחורה כנגד המכון, לאחר שהתגלה כי תוכנית הדיאטה שהוכתבה לה לא כללה מרכיבים תזונתיים חשובים כמו מגנזיום וחלבונים מסוימים הנמצאים בקטניות ודגנים מלאים, זאת לדברי הכתב. המסר של הכתבה ברור ומוצהר לאורך כל הצגת הסיפור – מה בסך הכל רצתה הבחורה ? רק להיראות טוב בחתונה. המכון אשם, ושום סכום כסף (גם זה שהבחורה תובעת) לא יפצה אותה על הנזק שנגרם לה, פיזי ונפשי.

אותו היום הוא גם יום האישה הבינלאומי. ביום הזה, אמורות הנשים להרים ראש ולזעוק כנגד ההשפלה המגדרית (הפיזית, הסימבולית, המשכורתית…) שהן עוברות, למעשה, עד עצם היום הזה. איני יודע למה כתבה זו נבחרה לשידור דווקא ביום זה. אך, מעניין לראות על מה הכתב לא מדבר בכתבה לאור יום מיוחד זה (ובכלל).

הוא לא מדבר על הנורמה הפסולה והמזוויעה שמכתיבה לנשים להיות רזות בחתונה שלהן. לא שופטים אדם בצערו, זה ברור. אך, אותה בחורה לא נשאלה ע"י הכתב שאלה חשובה מאין כמוה: “האם הדיאטה הזו הייתה הכרחית בכלל ?”. ואפשר גם שאלות אחרות פשוטות יותר: "האם הייתה לך בעיה בריאותית כלשהי שבעטיה נזקקת לדיאטה ?” או אפילו "כמה שקלת לפני החתונה ?".

הוא גם לא מדבר על חוש האחריות של אותה הבחורה, שלא ברור היכן היה כשאמרו לה, לדברי הכתבה, לא לאכול ירקות, קטניות ודגנים מלאים – מרכיבים חשובים לאין שיעור בתזונה מאוזנת ונבונה. כפי הנראה, הדיאטה לחתונה הייתה דיאטה בכל מחיר. והמחיר, כפי שנראה בכתבה, כבד ונוראי.

שוב דווקא ביום האישה, לא נידונה הסוגיה עיקרית וחשובה בכתבה – נשים, במקרה רגיל, משפילות את עצמן, ובמקרה של הבחורה הנ"ל – משפילות את עצמן ומעמידות את עצמן בסכנה, בשביל להיראות טוב בעינימי ? תראו לי מישהו אחד שיגיד לכלה ביום חתונתה שהיא נראית שמנה\רע\נורא\כאילוהרגעקמהבבוקר. דווקא היום, כשנשים אמורות להתגאות במי שהן ובמה שהן, דבר חשוב מאין כמוהו נשמט מידי הכתב ועורכיו.

אף אישה לא רוצה "בסך הכל" לעשות דיאטה לפני החתונה. זכותה של אישה להיראות טוב, גם בעיני עצמה, אך יש דברים שאותם חייבים להציף על פני השטח. נשים צריכות להיות תמיד נחשקות, חתיכות, כוסיות, מושפלות. ההשפלה הזו חייבת להיפסק.

אבל השפלה זו של הנשים, ככל הנראה, אינו עניין חשוב, מעניין או רלוונטי מכדי שיעסקו בו במהדורת החדשות הנצפית בישראל. הדיאטה חשובה יותר. הנה תראו, מיד לאחר החדשות – טקס מלכת היופי.

אודות האבסורד

זה לא אמיתי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה הגות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובתך להלן

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s