משרד הפנים: טריאתלון לתעודות לידה

(אסף)

שוב בא החורף ואיתו הגשם, ושוב עולה קמפיין הרדיו של רשות האוכלוסין וההגירה הקורא לכל אותם אלו שעדיין לא חידשו את דרכונם לעשות את זה עכשיו בשירותי אל-תור. אגב, כדאי לעשות את זה מהר – המחיר הנמוך הוא רק עד סוף פברואר. וכמו כן, המחיר עלה בכמה שקלים ובאמת שאין מה להיות מופתעים. בשאר הזמן, ממשיכה הרשות להתעמר בפליטים אפריקאים בדרך גזענית ודרום-אפריקאית-עד-שנות-ה90 במיוחד. לצד זה, הרשות והמשרד שמעליה ממשיכים לשתף פעולה במוצהר ובשתיקה בהתעללות בזוגות שאינם מהגזע הטהור. בעקבות הפוסטים הקודמים, אני ממשיך במסע הארוך, והפעם אחר השגת עותק עדכני מתעודת הלידה שלי ושל בני משפחתי.

מזל שלי שנולדתי בתחילת שנות ה80. מסתבר, שלא במפתיע, שלא כל ארכיון מרשם האוכלוסין הפך לדיגיטלי. ההימור שלי הוא שעדיין מנסים להפריט את המהלך הזה, ללא הצלחה יתרה – פרטים בהמשך. קיצור הדברים הוא שהשגת תעודת לידה לאנשים בני גילי הוא הליך פשוט יחסית ואף פשוט מאוד: מגישים בקשה כאן (זהירות, שימוש באקספלורר נדרש, כולל התקנת תוסף ייעודי) ולאחר לחיצה על אישור, אפילו לא צריכים לשלוח אותה בדואר. תוך כמה ימים, תקבלו אותה הביתה בדואר רגיל ולא בדואר רשום (זהירות, מידע רגיש נגיש לכל). זאת כיוון שהמאגר בעניין בני דורי הפך לדיגיטלי. כך גם לגבי אחותי הגדולה. כך היה במקרה שלי – קיבלתי את התעודה הביתה.

הפוסט לא יכול להיגמר כאן – ידוע לכל חובבי התיאטרון שכשרשות האוכלוסין מופיעה במערכה הראשונה, לשכת רשות האוכלוסין מופיעה במערכה האחרונה. כאן המקום לומר שבאין סיבוכין, הכל זורם חלק. וכשיש סיבוכין, ובכן, אנחנו בבעיה. הסיבוך הוא שלשמי הפרטי התווסף שם שני כמה חודשים לאחר הלידה. לצורך כך, מונפקת בדרך כלל בתשלום תעודה נוספת המעידה על שינוי שם, וזו צריכה לבוא בצמוד לתעודת הלידה. היא מוכרת לכל מי שהתחתן ונרשם כנשוי. הנשואה הטרייה מקבלת את התעודה לצד תעודת רישום נישואין (במקרה הזה, אין לתעודת הלידה רלוונטיות). כדי להשיג אותה, חייבים להגיע ללשכה. אחרת, בעיקרון, תעודת הלידה חסרת תוקף.

הגעתי ללשכת רשות האוכלוסין בהרצליה. המתנתי – ניחשתם נכון – שעה ו25 דקות. ניסיתי לקצר את התהליך דרך דלפק המודיעין ולא נתנו לי. שאלתי את הפקידה הנחמדה מדוע לא שלחו לי את התעודה לשינוי שם ביחד עם תעודת הלידה. היא אמרה שעושים טעויות לפעמים. אמרתי לה שזה לא לפעמים, והיא לא התייחסה. שיא הפארסה מגיע כעת, ביישום נוהל עתיק יומין הנוגע לבואן יחדיו של שתי התעודות. לפי נהלי משרד הפנים, על תעודת הלידה צריכה להופיע המילה "הפוך" ובצידה השני חותמת דיו המעידה על ההפניה לתעודה, כאילו שהימצאות התעודה לשינוי שם אינו מספיק.

הפקידה הנחמדה הביאה חותמת דיו גדולה וכרית דיו. שאלתי אותה ממתי החותמת, והיא אמרה שכנראה מקום המדינה. היא כתבה "הפוך" על התעודה שלי, חתמה על התעודה והוסיפה בעט על החותמת את שמי המתוקן. שאלתי אותה מתי הנוהל המופרך הזה ישונה והיא אמרה בנחמדות שאינה יודעת. ציינתי בפניה שחבל שזה כך – זה היה חוסך להם המון עבודה. היא אמרה שהיא יודעת. לפחות נתנו לי את התעודה בחינם.

במזל רב, אחותי קיבלה את התעודה הביתה ללא צורך מיוחד להופיע ללשכה.  אחי, הגדול משנינו, לא היה בר מזל – לאחר הגשת הבקשה באינטרנט, צלצלו אליו וביקשו ממנו לסור ללשכה. כשניסה לברר למה, אמרו לו ש"חסרים פרטים אודותיו". למעשה, זה רק בגלל שהוא נולד לפני 1977, ואת זה גיליתי לאחר מכן בנבירה בנהלים. מוזר לי שאזרח מדינת ישראל, בעל תעודת זהות, דרכון, רשיון נהיגה ו'מנוי' בביטוח הלאומי, יכול להסתובב חופשי כאשר משרד הפנים עדיין לא יודע עליו הכל.

אז גם הוא סר ללשכה – אבל לזו המשוכללת יותר והמקצועית הנמצאת בקריית הממשלה בת"א. חבל לי ששכלול רב כזה עדיין לא הגיע להרצליה וגם לא לישובים מרוחקים יותר (וככל הנראה גם לא יגיע, אף שהובטח שיגיע). למזלו, הוא המתין פחות ממני, אך הפקידה הייתה רגע מלשחרר אותו בטענה שלא מוצאים את תעודת המקור. מדוע לעזאזל הם צריכים את תעודת המקור? אכן, כאמור, לא כל המרשם הפך לדיגיטלי, וחסידי ההפרטה כנראה עוד ינסו להפריט אותו לטובת זה (ושורת הרווח של איזה עסק של חבר או מכר של פקיד ממשלתי זה או אחר).

והנה, התעודה המקורית צצה לפתע, בלויה וצהבהבה. ואיתה גם הבקשה המקורית שהגיש אחי לקבלת תעודת הזהות הראשונה שלו בגיל 16 (אני מתקשה להבין מדוע היא קיימת עדיין). הפתעה נוספת – לא חסר בתעודה אף פרט. אגב, בחיטוט בארכיון המשפחתי, מצאתי את תעודת הלידה המקורית שלו, וגם בה לא חסר אף פרט – בהשוואת שתיהן, הן זהות, פרט לפורמט החדש שמשרד הפנים אימץ. ועוד אגב, מזל שהוא הלך ללשכה בת"א ולא בזו של אזור מגוריו.

איזה תיזוז. מאחר והאמון שלי במוסד הזה כל כך נמוך, הערכתי שתהיה מערכה נוספת. ואכן, יש – על כך פרטים בפוסט הבא. אני לא נכנס כרגע לעניינים הפוליטיים הקשורים במשרד הפנים – זה רלוונטי לפוסט נפרד. מכל עניין קטן שעולה, ברור לחלוטין שההשקעה אינה נמצאת במקומות הנכונים. בפוסטים הקודמים העליתי הצעות שונות לפתרון הבעיות האלו, אולם גם הן רק תרופות קטנות למחלה גדולה יותר.

הפרטה לא תעזור כאן – אין טעם ולא ראוי ששירות כה חשוב יעבור למי שאיכפת לו בעיקר מלהרוויח כסף (וברור שהפיקוח עליו יהיה רופף, אם בכלל קיים). נדרשת הרחבה כמותית משמעותית שתוכל להקל על התהליכים הללו – יותר תקנים, יותר עובדים, יותר כסף, והתהליכים יקרו מעצמם. שהרי גם כך יש לרשות האוכלוסין הרבה מה לעשות, ולא שאין מאיפה להביא את התקציבים. לא, לא ממשרדים אחרים – אלא מהמשרד עצמו ממש, ע"י הסטה למקור ראוי ע"י שכלול תהליכים שאפשרי כבר כעת. למשל, מדוע אפשר 'לשגר' באינטרנט בקשה לתעודת לידה ואי אפשר לעשות את אותו הדבר בבקשה לחידוש דרכון, מבלי הדפסה, מעטפות, דואר רשום וכו'? ומדוע אי אפשר להאיץ את הדיגיטציה של רישום האוכלוסין כדי שיהיה אפשר לטפל בעניינים בזריזות בטווח הארוך?

המערכה הבאה התחילה בניסיון להשיג תעודת לידה שמשרד הפנים לא הנפיק. כן, היו כאלה פעם. על כך, בפוסט הבא.

אודות האבסורד

זה לא אמיתי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה (אי) כבוד למגזר. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על משרד הפנים: טריאתלון לתעודות לידה

  1. פינגבאק: משרד הפנים, סיפור בהמשכים: צוללים לגנזך | האבסורד

  2. shunra הגיב:

    …וזה מסביר כמה דברים לגבי תעודות הלידה שאני מתרגמת, מפעם לפעם.

תגובתך להלן

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s