אש

(אסף)

נשארתי בלי מילים בשבוע האחרון, מאז הפגנת השנה למחאה. אני מפתיע ומתאכזב מעצמי שדווקא את הדבר הזה שאני (חושב שאני) יודע לעשות, אני מתקשה או לא מצליח בכלל. ואולי זה לא כל כך מפתיע – בכל זאת, הייתי שם כשהאדם הזה הצית את עצמו. אפילו בזמן שהתנדבתי למכבי האש, לא נתקלתי בכזה מקרה. לא האמנתי, ועד עכשיו קשה לי להאמין שבכלל אפשר להעלות על הדעת לעשות דבר כזה לעצמך, ואז גם באמת לעשות את זה. האדם הזה קיבל מהר שם וזהות – משה סילמן, פעיל חיפאי, כמעט מחוסר דיור, והוא המחאה עצמה בין אם נרצה בזאת ובין אם לאו.

עמדתי לצד חברים ליד הבמה האחרונה ברח' קפלן. ההפגנה נראתה עד אז מאוד שמחה, ביחס לכעס האדיר שהממשלה והמציאות כאן מעלות בנו. הגעתי מעט מאוחר, לאחר הצעדה מהבימה, והצטרפתי ישר להפנינג. הפעם, כך לפי המארגנים, זה היה באמת הפנינג – בלי אמנים מוכרים או נאומים, אלא במות מפוזרות שבהן אנשים הביעו את עצמם, ארגונים הציגו את 'מרכולתם', ואמנים עשו מיצגים. אנו חוגגים שנה למחאה, אמרה דפני ליף מעל במה אחת. המסר העיקרי שלה – לא באמת רצינו להיות כאן, אבל אין לנו ברירה אחרת ולא נעצור כאן.

האירוע משך המון אנשים, בניגוד למצופה – המשטרה והמארגנים טענו לסביבות ה10,000. אני חושב שהיו שם הרבה יותר, לפחות בהתחלה. הפעם לא ראיתי את ה'רקון', אבל כן הייתה צפלין, וכן היו שוטרים סמויים (שאינם ממש סמויים) שהסתובבו בקהל. היו פעילים מקשת רחבה של ארגונים ועוד הרבה אנשים שאת חלקם אני מכיר וחלקם רק מזהה. רוב אנשי הגרעין הקשה של המחאה המוכרים לנו משנה שעברה היו שם גם כן. שיר נוסצקי, שהייתה אמורה כנראה להוביל את ההפגנה הזו, הייתה שם גם כן – הלכה הלוך ושוב עם מגפון משודרג וקראה קריאות. אנשים רבים הלכו איתה. רגב קונטס הלך בסביבתה, ואיתו חברים, פעילים ועיתונאים. סתיו שפיר וחבריה ל"תנועה החברתית" היו שם גם כן. ביחד עם דפני ליף – תומר שרון, תומש האדיר, שנעצר לפני כחודש ברוטשילד; עובדים סוציאלים מ"עתידנו", ועוד אנשים נוספים שרצו לנאום.

בבמה האחרונה ההיא היה גנרטור קטן ומערכת הגברה – אם אני זוכר נכון, היא גם הייתה היחידה שבה נאמו אנשים עם מיקרופון ולא עם מגפונים. קצת אחרי ששיר נוסצקי ירדה מהבמה, ראיתי נוזל על הרצפה קרוב לגנרטור ואז אש. התרחקתי משם. הייתה לי מצלמה פתוחה ביד ולא רצתי פנימה. כשהבנו שקרה שם משהו, עדיין לא מאמינים לגמרי, פינינו את הכביש ואמבולנס שהיה ליד דהר לבמה ואיתו שוטרים, חובשים ועיתונאים. ידיד חדש, הפרופ' יוסי יונה, הראה לי בטלפון שלו תמונת אדם חרוך יושב על הרצפה ואוכל ארטיק. האירוע כולו צולם ע"י אנשים בסביבה וע"י המשטרה שהייתה שם גם כן. אנשים שהסתובבו ליד כבר הקריאו את המכתב שסילמן פיזר לאנשים שם. האמבולנס לקח את סילמן משם ודהר לאיכילוב, וחלק מהפעילים אחריו. אמבולנס שני טיפל באנשים אחרים שהיו שם – חלקם נפגעו משאיפת עשן, חלקם מהלם. צילמתי עוד קצת בסביבה והלכתי.

בדרך לאוטובוס כבר ראיתי איך שניות לאחר ההצתה, הכל עלה לרשתות החברתיות, וקצת לאחר מכן לאתרי החדשות. כבר דמיינתי את הכותרות של מחר – "אנרכיזם", "שגעון", "איבדו את זה", "ייאוש". תיארתי את נתניהו ושטייניץ, "הנבלות", מנסים להתנצל בלשון רפה וממנים צוותי בדיקה, ומנסים להבהיר איך בסך הכל נורא בסדר כאן ואין סיכוי שדברים נוספים כאלו יקרו. ודמיינתי גם את הפעילים הזועמים שיארגנו עצרת לשבוע הבא, שיתברר שהבחור נפטר בדרך לבית החולים, או אולי אפילו למחר. צדקתי וטעיתי – אכן נתניהו ושטייניץ נבלות, מנסים למסגר את העניין כ'אישי' ופרטני, ואכן הביטוח הלאומי על קוצים, ואכן הכותרות בערך כך; סילמן החזיק מעמד איכשהו במשך השבוע ונפטר אתמול, כשבית החולים הסמיך את אחותו להחליט על ניתוק מההנשמה; הפגנות היו כבר מיום ראשון ובמהלך השבוע, ותהיה אחת גם היום. האירוע בפייסבוק להפגנה נפתח כבר ביום שלישי, וזו מתוכננת להתחיל באחד ממוקדי הרשע (שלגמרי לא אמור להיות כזה) – משרדי 'עמידר' בשדרות שאול המלך בת"א. לאחר שסילמן נפטר, השתנה האירוע לאירוע לזכרו.

והיה גם פיגוע נוראי בבורגס, בולגריה. איכשהו, ההסטה הגדולה של תשומת הלב התקשורתית והציבורית לשם לא לגמרי הצליחה להשכיח את הלהבות של סילמן. והנה נתניהו ממהר להצביע על איראן, למרות שאין לו שום מידע קונקרטי לאחריותה על הפיגוע. התעמולה מתחילה – צריך לכבות את השריפה הזו איכשהו. השרים רצים להתראיין בכל מקום שהם רק יכולים, מתייצבים לימין מנהיגם השקרן והתככן. אסור לתת לתעמולה הזו לעצור אותנו. אסור להקשיב לה – היא במילא לא משנה שום דבר במוסד לביטוח הלאומי. נטילת האחריות לפיגוע ממש לא משנה שום דבר במציאות כאן.

אבל כשאיש מצית את עצמו בגלל מצוקה כלכלית, ואפילו שהוא אינו הראשון ובטח לא האחרון, דברים קורים. הביטוח הלאומי ממנה צוות מיוחד שיטפל פרטנית בפצועי הפיגוע בבורגס ובמשפחות הרוגי הפיגוע, על מנת שיוכלו למצות את כל זכויותיהם במהירות. מתי שמעתם שזה קרה בפעם האחרונה? יש פצועים ומשפחות הרוגים עוד מהאינתיפאדה השנייה שעדיין רודפים אחר המוסד האטום והמקולקל הזה. שר השיכון, אריאל אטיאס, מוציא הוראה מיוחדת ודחופה לכל חברות השיכון לעצור את כל הפינויים עד לאחר החגים – כשלושה חודשים. ומתי שמעתם שזה קרה בפעם האחרונה? לרוב חברות השיכון נורא דחוף ובהול לפנות דיירים מוגנים מבתיהם מבלי למצוא דרך לעזור להם איכשהו. אותן זה לא מעניין – יש להם נדל"ן למכור על המשקל למרבים במחיר. לא צריך שדברים יקרו כך – אסור שזה יגיע, גם לא פיזית, לכיבוי שריפות. אסור שדברים ישתנו רק לטובת התדמית של המוסדות המושחתים ועקומים האלה.

זה לא מוסרי ולא ראוי שאנשים יציתו את עצמם כדי שאחרים יסבלו פחות. זה לא ראוי שאנשים יציתו את עצמם, נקודה. גם לא כדאי להתווכח על היות משה סילמן סמל למחאה או לא, וגם הויכוח האם אפשר 'להשתמש' במותו באופן אסטרטגי למחאה אינו רלוונטי. כאילו שראוי להשתמש במוות של מישהו למשהו. כי כל הדברים האלו קרו, בין אם נרצה בכך ובין אם לאו – סילמן הפך לסמל למצוקה כלכלית בוערת שאנשים נדחפים אליה, עם או בלי אחריות לכך. והשימוש האסטרטגי, אוי, אל תתחילו עם זה, בבקשה מכם. מימין ניסו להוקיע את המחאה באמצעותו, ומשמאל הניפו אותו על דגל.

ואני, אני לא יכול לחשוב עליו מבלי להרגיש את עצמי נמעך בפנים – התחושה שעלתה ביתר שאת בקיץ שעבר, לצד תחושת השחרור, כשהאוהלים מילאו את הרחובות. עצרתי את כל מה שעשיתי – כתיבת התיזה, עבודה, קו מחשבה – ואני מנסה לבנות את מה שיתן לי ולנו להילחם כדי שהמצב הזה ישתנה.  ועכשיו, כשאין אוהלים, יש רוחות רפאים ואלו ירדפו אחר הממשלה ומוסדותיה ההזויים עד שאש תבער – וגם אחריה – ואסור לעצור.

הערה מנהלתית: לפוסט יתווספו קישורים בהמשך ולא כעת, עקב אלרגיות מחורבנות ויציאה להפגנה. נתראה שם.

אודות האבסורד

זה לא אמיתי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה (אי) כבוד למגזר, הגות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובתך להלן

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s