מן הארכיון: הפגנת ההפגנות, עיתון העיתונים

הערה מנהלתית: אנו מתנצלים על העיכוב בפרסומינו לאחרונה. פרטים בקרוב.

הנה משהו מוזר ששמנו לב אליו בהפגנה הגדולה שנערכה בת"א ברח' קפלן, זו של ה300,000 ומשהו (אבל מי סופר). בעוד אנו צועדים בזריזות, שמנו לב לצעירים המחלקים דבר מה. לא מראה נדיר במחאה עד כה. כשהתקרבנו, שמנו לב שהם לבושים בחולצות לוגו ומחלקים גיליון של עיתון "דה-מרקר". כבר שמענו רבות לאחרונה מה בין עיתון כלכלי לבין המחאה הזו, אבל לא חשבתי שזה יגיע לכדי כך. לקחנו גיליון אחד ועיינו בו קצרות בדרך לעצרת. בבית כבר ראינו יותר – זהו גיליון "אמרנו לכם".

כותרת הדף הראשי היא: "החומרים שמהם עשויה מהפכה", וכותרת המשנה מסבירה: "מדריך להבנת השבר החברתי וגל המחאה, מקבץ מאמרים שפורסמו בשנים האחרונות בדה-מרקר". עיון בעיתון מראה חומרי ארכיון שנשלפו מפה ומשם ומסבירים בעצם למה הכל קרה ואיך בדיוק "אמרנו לכם" שזה יקרה. דיבור שהסתובב סביב לאחר תחילת המחאה דיבר על כך שגיא רולניק, סגן מו"ל "הארץ", בא להרצות במאהל על כך ש"צריך לשבור את הריכוזיות" ועל כך שיום אחד הופתעו שוכני האוהלים בבוקר אחד שבו חיכה להם גיליון עיתון "הארץ" בפתח האוהל.

ובכן, דובר רבות על הקו התקיף נגד הריכוזיות שהעיתון מוביל בזמן האחרון. אלא שהעיתון עשה גם הרבה דברים אחרים שמיותר למנות אותם כאן. גוף התקשורת הזה בפירוש לא חזה את המהפכה ובפירוש הילל את הניאו-ליברליזם כמו שהוא קילל אותו. יש שיאמרו שהוא בכך עשה את תפקידו – הראה את המציאות על שלל רבדיה וגווניה, וזה בדיוק מה שהוא אמור לעשות. יש שיאמרו שהיה צריך להיות יותר ביקורתי כבר מתחילתו – להציג את העולם הכלכלי בעין ביקורתית, לקחת צד ולא לעמוד מנגד. יש גם שיאמרו שצריך לאזן בין שתי תפיסות אלו. אני חושב שהן למעשה אחת, במידת מה, וש"דה-מרקר" – כשהם רוצים – הם בהחלט יכולים לנהוג כך או כך.

אבל הוצאת העיתון הזה היא בעיני מעשה נואל ומטופש. באותה המידה בדיוק אפשר להוציא מעין "עיתון מראה" שבו העולם הפוך – דמיינו עיתון שבו כל הכתבות משקצות את מעמד הביניים, מהללות את ההפרטה, ביבי, מילטון פרידמן, השוק החופשי ואת מי לא. לא, זה לא חייב להיות "ישראל היום!". זה יכול להיות "דה-מרקר" בדיוק. פשוט כי הכל שם – מספיק לעשות אסופה של כל הטורים של נחמיה שטרסלר וחלק מהטורים של מירב ארלוזרוב. אז שלא יגידו לי "אמרנו לכם" – כי אם הם אמרו לנו, איפה הם היו עד עכשיו ? מדוע לא הניעו למהפכה לפני שנה, שנתיים, 5 שנים ? מדוע לא היו ביקורתיים יותר ? בחייכם.

הנה עוד דרך לראות את זה – כמו כל ארגון שרוצה פרסום, החליטו גם הם לרכוב על המחאה – מה שמסביר במידת מה גם את חלוקת העיתונים בחינם לאוהלים. לצעדים כאלו יש להתייחס בחשדנות רבה – לברך על המצטרף, אבל להבין שיש לו גם אינטרסים אחרים שרחוקים מהעניין שעליו מוחים ואף סותרים אותו לעתים. אז יודעים מה ? ברוח המחאה – בכבוד, "דה-מרקר", אבל דיר-באלאק – שלא תחשבו שאנחנו באמת בעדכם. אני מקווה שלפחות שילמתם למחלקים שלכם שכר הוגן – נאה דורש, נאה מקיים, לא ?

אודות האבסורד

זה לא אמיתי.
פוסט זה פורסם בקטגוריה לא חברתי, לא שמתי לב?. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מן הארכיון: הפגנת ההפגנות, עיתון העיתונים

  1. Dena Bugel-Shunra הגיב:

    האבסורד הגלום בחלוקת עיתונים זו הוא שהם חוגגים את האנוכיות הגלומה בקפיטליזים המזוקק.
    דוגמה אחרת של אותו זן קפיטליזם: איין ראנד, הכוהנת הגדולה של קפיטליזם-למנצחים-בלבד התקיימה בשמחה מכספי הביטוח הלאומי האמריקאי בנוסף לנכסיה-שלה. מסתבר שהאפשרות לנצל את המדינה שימחה אותה ביותר – אז היא לקחה את הכספים תוך הטפה לאי-לקיחתם.

    אנוכיות היא אנוכיות, זה טבע האדם. כל המטרה של התאגדויות היא לשתף משאבים בצורה הגיונית ויעילה יותר מאשר אותו אין-חוקים-ואף-אחד-לא-עושה-חשבון.

תגובתך להלן

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s